Sve češći dopisi škola o asocijalom ponašanju đaka

93

Prijedorski Centar za socijalni rad sve češće dobija dopise iz škola o slučajevima asocijalnog ponašanja učenika, izjavila je predsjedavajuća Foruma za bezbjednost zajednice grada Prijedora Gospa Sajak Štikovac.
Štikovčeva je naglasila da je to dobar pokazatelj da škole ništa ne prepuštaju slučaju i da prepoznaju rizik, bez obzira na to koji je nivo rizika.

“Nažalost, vrlo je malo mehanizama kojima roditelje koji odbijaju sarađivati možemo natjerati na saradnju. Došli smo i do toga da ih moramo uslovljavati i time da, ako su korisnici socijalnih davanja, neće dobiti svoja primanja ako se ne odazovu”, rekla je Štikovčeva na današnjoj sjednici Foruma.

Vesna Pačariz iz Policijske uprave Prijedor rekla je da se na nivou Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske od 10. oktobra do 15. novembra realizuje kampanja “Stop vršnjačkom nasilju” kao ustaljena praksa.

“U osnovnim i srednjim školama radimo predavanja na kojima upoznajemo đake o pojmu, vrstama i načinima ispoljavanja nasilja, posljedicama po žrtve i načinima reagovanja. Takođe je edukovano 18 školskih policajaca što smo smatrali nedovoljnim, pa imamo i dodatnih šest”, navela je Pačarizova.

Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola Prijedor Zdravko Budimir rekao je da je u osnovnim školama prošlu školsku godinu pohađalo 4.680 učenika koji su imali ukupno 856 neopravdanih izostanaka.

“Izrečeno je ukupno 106 vaspitno-disciplinskih mjera – od opomene razrednog starješine do ukora direktora ili nastavnog vijeća, što podrazumijeva i premještanje u drugu školu”, naveo je Budimir.

Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola Dražena Mršić rekla je da po broju izostanaka po učeniku prednjači gimnazija sa 93,67, a najmanje ih ima Mašinska škola – 55,66.

“Desi se da škola isključi učenika, jedan do dva slučaja godišnje, ali najčešće roditelji sami ispišu to dijete koje je pred isključenjem. Ako dođe do 26 neopravdanih, roditelj dođe i podigne dokumentaciju i zahtijeva ispis. I ode u drugu školu, a status ispisanog i isključenog nije isti. Ako nije oboren ni isključen, u drugoj školi đak ne plaća obnavljanje školske godine koje je u visini najniže plate u Republici Srpskoj”, pojasnila je Mršićeva.

Ona je navela da u svakoj generaciji u svakoj školi ima jedno ili dvoje te problematične djece koja srednju školu nikad ne završe.

“Mi svi se oko njih angažujemo, cijeli školski tim, i trošimo i vrijeme i kapacitete koje bi bilo korisnije trošiti na 300 druge djece, a najčešće s ovim problematičnima se ne postigne uspjeh”, ukazala je Mršićeva.

Lazar Brdar iz Policijske uprave Prijedor predložio je da vršnjačko nasilje bude stalna tema Foruma koji se sastaje svaka dva mjeseca.

Zamjenik predsjedavajuće Foruma Draško Đenadija rekao je da je namjera Foruma za današnju sjednicu bila da se ustanovi ima li veze između neopravdanih izostanaka i asocijalnog ponašanja učenika.

Forum je na današnjoj sjednici produžio mandat dosadašnjoj predsjedavajućoj na još godinu dana, kao što je bila praksa i sa ranijim rukovodećima ovog savjetodavnog tijela. 

SRNA