Prvo obilježavanje Svjetskog dana Daun sindroma u Prijedoru inicirali su roditelji koji su godinama posvećeni pronalaženju najrazličitijih aktivnosti za društveni angažman djece sa ovim sindromom i mimo institucija čije usluge djeca sistemski koriste.
Lea Stevandić /27/ pohađala je osnovnu i srednju školu u Javnoj ustanovi “Centar Sunce”. Od završetka školovanja korisnik je usluga Dnevnog centra Udruženja “Neven”, koji je i osnovan da ponudi sadržaj djeci sa razvojnim smetnjama i nakon punoljetstva.
Leina majka, Lela Stevandić, jedan je od najaktivnijih roditelja u Prijedoru kada je riječ o vidljivosti i uključenosti djece atipičnog razvoja, kaže pripreme teku od januara i već su počele edukativne aktivnosti u školama koje će trajati i nakon 21. marta, izložbom fotografija djece sa Daunovim sindromom koja će biti postavljana na više lokacija.
“Važno je da se družimo, da budemo viđeni i da radimo. Ta djeca i mladost pripadaju ovom društvu i želimo da budu prihvaćena i da se njihova prava poštuju. Uloga `Centra Sunce` i `Nevena` je neosporna, a sve mimo toga je nadogradnja”, naglasila je Stevandićeva.
Ona je rekla da su korisnici ovih institucija posljednje dvije godine učestvovali na “Ša festu” kroz likovne radionice i izradu magneta, te da se tada vidjelo sa koliko ushićenja su to prihvatili.
Prema njenim riječima, ove godine djeci je ponuđen i volonterski angažman na kasama prodavnica da pomažu kupcima u pakovanju kupljenih proizvoda.
Ona je rekla da je tu vrstu saradnje ponudila nekim tržnim centrima u Prijedoru još 2019. godine, ali da nije bilo odgovora, dok su ove godine neke prodavnice same iskazale zainteresovana da djeca kod njih volontiraju 21. marta.
“Djeca ne traže ništa zauzvrat, samo mogućnost da se osjete društveno korisnim”, dodala je Stevandićeva.
Nataša Pecalj majka je Alekse /19/ koji je, takođe, završio osnovnu i srednju školu u “Centru Sunce”, a danas je jedan od najmlađih korisnika Dnevnog centra “Neven”.
Peceljeva je pojasnila da djeca s Daun sindromom i, uopšte, s razvojnim poteškoćama, imaju sadržaje dok su manji i dok se školuju, ali kako su stariji i izlaze iz obrazovnog procesa, prepuštena su roditeljima i sebi.
“Sreća je da imamo Dnevni centar `Neven` gdje mogu da borave i po osam sati dnevno, druže se i budu svoji na svom jer to su djeca koja su već socijalizovana”, rekla je Pecaljeva.
Prijedorske škole pozvale su đake da podrže aktivnosti povodom Svjetskog dana Daun sindroma tako što će donirati nove šarene čarape, koje već od danas mogu da predaju u školu. Šarene čarape će biti dio instalacije na Trgu majora Zorana Karlice 21. marta.
Svjetski dan lica sa Daunovim sindromom obilježava se 21. marta. Daunov sindrom se javlja kao posljedica takozvane trizomije hromozoma 21. Umjesto dva hromozoma 21, u ovom sindromu ih je tri i zato se zove “trizomija 21”.
Procijenjena učestalost pojavljivanja Daunovog sindroma je 1:1.700 živorođenih beba širom svijeta.
SRNA