Grupa za koordinaciju za sprečavanje nasilja u porodici grada Prijedora usaglasila se da u ovogodišnjoj kampanji 16 dana aktivizma, koja će trajati od 25. novembra do 10. decembra, organizuje predavanja za stručne službe u školama i predstavnike savjeta učenika i roditelja o postupanju o svim saznanjima o mogućem porodičnom i rodno zasnovanom nasilju.
Načelnik Odjeljenja za obrazovanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu i pronatalitetnu i demografsku politiku grada Prijedora Olivera Brdar Mirković, koja je koordinator ove grupe, rekla je da bi takva edukacija doprinijela razbijanju fame koja postoji oko samog čina prijave nasilja i straha da će onaj ko prijavi nasilje imati neke posljedice.
Predstavnik Aktiva direktora srednjih škola Nikolina Bulić rekla je da se u školama za učenike redovno realizuju predavanja o vršnjačkom, internet i porodičnom nasilju u saradnji sa Centrom za socijalni rad i Policijskom upravom.
“Učenici se obraćaju psiholozima i pedagozima i prijavljuju probleme iz ovih oblasti, ali imamo i situacija kada se stide ne problema nego vršnjaka, odnosno imaju strah da će im se rugati kada izađu iz kancelarije psihologa ili pedagoga. S tim gledamo kako da se izborimo”, navela je Bulićeva.
Načelnik Centra za zaštitu mentalnog zdravlja Doma zdravlja Prijedor Goran Račetović ponovio je da je prijavljivanje krivičnog djela zakonska obaveza, a ne stvar dobre volje.
“S tim se borimo već 15 godina, a tu prostora za dilemu nema. To uključuje i škole i uvijek insistiramo na tome da se nasilje u porodici treba prijaviti, a da posljedice neće trpjeti onaj ko prijavljuje, pa makar i ako pogriješi. To i jeste smisao edukacija, a često se i zaboravlja da se policija zove istog trena i da postupanje po ovoj vrsti krivičnog djela spada u prvi red hitnosti”, dodao je Račetović.
On je istakao da bi ovoj radnoj grupi, koju čine predstavnici Gradske i Policijske uprave, Centra za socijalni rad, Doma zdravlja, bolnice, aktiva direktora osnovnih i srednjih škola, Centra “Sunce”, Okružnog javnog tužilaštva i Osnovnog suda, trebalo priključiti i predstavnike organizacija civilnog društva i medijske zajednice.
“Bilo bi korisno znati da li se ijedna nevladina organizacija u Prijedoru aktivno bavi ovom oblašću, makar i po segmentima. Vrijedilo bi i formalno uključiti medijsku zajednicu, što se pokazalo korisnim i u radu multisektorskog tima sačinjenog od devet subjekata zaštite koji je aktivan od 2010. godine i sastaje se svakog mjeseca”, dodao je Račetović.
Dragica Plavšić Stojanović iz Gradske uprave najavila je da će izvještaj o radu ove radne grupe proslijediti na usaglašavanje svim članovima prije nego što bude bude upućen gradonačelniku.
SRNA