Odrasli ublažavaju originalne bajke, a to nije potrebno

65

Glumac Pozorišta Prijedor Marko Vukosav, koji je pisao i režirao predstavu za djecu “Gvozden”, rekao je Srni da odrasli ublažavaju originalne bajke koje su postajale stotinama godina, smatrajući da je brutalnost koja se u njima pojavljuje loša za djecu, a da pritom zanemaruju činjenicu da je dječija percepcija motiva potpuno različita od njihove.
Vukosav navodi da je u predstavi “Gvozden”, koja je prva premijera Pozorišta Prijedor u 72. sezoni, sačuvao motive iz bajki koje odrasli ponekad izbjegavaju, podliježući sveprisutnom trendu prezaštićenosti djece, te ističe da su djeca dovoljno zaštićena prostornom i vremenskom distancom.

“Svaka bajka počinje ustaljenim frazama `nekada davno` i `iza sedam gora i sedam mora` i zato se njihovi brutalni dijelovi ne mogu stavljati u istu ravan sa oblicima nasilja u savremenom dobu koje je konkretno i dešava se sada i u ovom svijetu. I zato je najjača slika iz `Ivice i Marice` kuća od slatkiša i put do nje”, rekao je Vukosav.

On je naglasio da su bajke simbolizam i da utiču na podsvijest, a da su odrasli odlučili da je to strašno za djecu zato što odrastanje nosi sve više iskustva uključujući i više patnje, boli i straha.

“Djeca to ne gledaju našim očima, niti doživljavaju kao mi. Zaboravili smo i nikada nećemo ni moći doživjeti na način djeteta jer smo napustili taj svijet djetinjstva. Generalno, ljudi pogrešno shvataju bajke i život djeci predstavljaju kao nešto što će biti lagodno i lako, šareno i lijepo, ali neće. I to mi svi znamo”, naveo je Vukosav.

On kaže da je za predstavu “Gvozden” koristio motive iz bajki “Baš čelik”, “Međedović” i “Đavo i njegov šegrt”, kao i mitove iz staroslovenskih predanja koja su prethodila hrišćanstvu.

“Tekst je kompleksan, jedna dramaturška smicalica. Ko jako dobro poznaje naše narodne bajke, on će vrlo lako prepoznati mnogo tih motiva”, dodao je Vukosav koji je i pisac, reditelj, scenograf, kostimograf i dizajner svjetla i vizuala u ovoj predstavi, u kojoj igraju Darko Stojić, Katarina Rendić, Mirela Predojević, Sabina Halilović, Zorica Jojić i Srđan Knjeginjić.

Direktor Pozorišta Prijedor Srđan Knjeginjić podsjetio je da je ovo treća sezona da ovaj teatar radi po jednu predstavu za najmlađu publiku.

“U sezoni 2021/2022. bila je to `Crvenkapa` po tekstu Igora Bojovića u režiji Aleksandra Pejakovića, u prošloj sezoni `Mala princeza` po tekstu Ksenije Stojanović u režiji Željka Kasapa, a sada `Gvozden`”, rekao je Knjeginjić.

Glumac Darko Stojić istakao je da je Pozorište Prijedor profilisano kao gradski teatar kojem je prioritet repertoar za odrasle, ali da djeluje i kao dječiji u nedostatku prave dječije scene.

“I to je, u stvari, nešto što hoćemo da poklonimo mališanima, a to nije naš zadatak primarno. Ali, eto, pošto nemamo dječje pozorište, trudimo se da negdje na svoj način donesemo neku dječiju predstavu i tako obradujemo najmlađe”, rekao je Stojić.

Prošlog mjeseca na 26. Susretu pozorišta lutaka BiH u Bugojnu predstava “Crvenkapa” osvojila je dvije nagrade – Zoran Bjelošević je dobio nagradu za najbolju kreaciju lutaka i scenografiju, a Igor Paspalj za najbolju muziku.

“Mi se ne možemo kontinuirano nositi sa profesionalnim dječijim teatrom, kao što profesionalni dječiji teatar može napraviti repertoarsku predstavu za odrasle i može biti odlična, ali to je na nivou slučajnosti i ne mogu se kontinuirano boriti sa nama”, rekao je Stojić.

Pozorište Prijedor sinoć je igralo prvu reprizu predstave “Gvozden”, dan nakon premijernog izvođenja.

SRNA