Forum za bezbjednost zajednice grada Prijedora planira da se u ovoj godini na jednoj od sjednica ponovo bavi temom tretmana lica koja imaju poteškoće u mentalnom zdravlju, a koja predstavljaju potencijalni bezbjednosni rizik, najavila je predsjedavajuća Gospa Sajak Štikovac.
Ona je naglasila da svako postupanje mora biti u skladu sa zaštitom koju ovim licima obezbjeđuju zakonska rješenja.
“Nemamo ustanovu za smještaj lica bez porodičnog staranja, a ima oko 50 lica u Prijedoru kojima je staratelj Centar za socijalni rad. To ne podrazumijeva da lica imaju 24 časa nadzor niti kontrolu nad uzimanjem terapija”, navela je Štikovac.
Ona je podsjetila da je Centar za socijalni rad inicirao da se na psihijatriji prijedorske bolnice, koja je otvorenog tipa, formira odjeljenje za smještaj ovih lica po potrebi.
“Za smještaj u Specijalnu bolnicu za hroničnu psihijatriju Modriča liste čekanja su tolike da se na mjesto čeka i po dvije godine od podnošenja zahtjeva. Službene zabilješke o licima koja krše javni red i mir ili čine krivčna djela dodatni su argumenti za hitni prijem i zato je potrebno prijavljivati ove slučajeve”, pojasnila je Štikovac.
Mladen Bosančić iz Odsjeka komunalne policije upoznao je članove Foruma o slučaju jednog lica sa smetnjama u mentalnom zdravlju koje prikuplja otpad i donosi ga u svoje dvorište, na šta se komšije stalno žale.
“To lice živi sa starom majkom kojoj to takođe smeta, ali je nemoćna. Mi ne bismo riješili problem ako bismo ih novčano kažnjavali. Tu je potrebno neko drugo rješenje”, dodao je Bosančić.
Lazar Brdar iz Policijske uprave Prijedor rekao je da policijski službenici često pružaju asistenciju prilikom smještanja bezbjednosno rizičnih lica s poteškoćama u mentalnom zdravlju na psihijatriju.
“Ta lica provedu neko vrijeme hospitalizovana, a kada izađu iz bolnice stvari se ponavljaju i nekako se vrtimo u krug, ne rješavamo problem”, dodao je Brdar.
Forum za bezbjednost zajednice je savjetodavno tijelo koje grad Prijedor ima od 2003. godine, a okuplja predstavnike više desetina subjekata i sastaje se svaka dva mjeseca, prati aktuelne bezbjednosne probleme i pokreće inicijative i akcije s ciljem daljeg unapređenja opšteg bezbjednosnog ambijenta.
SRNA