Bolnica “Dr Mladen Stojanović”- Čuveni japanski kardiolog obavio dvije kompleksne procedure

54
ПРИЈЕДОР, 9. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Љекар из Токија Сунао Накамура, један од водећих интервентних кардиолога у свијету, извео је данас у приједорској болници "Др Младен Стојановић" сложене процедуре код два пацијената са кардиоваскуларним обољењима.

Ljekar iz Tokija Sunao Nakamura, jedan od vodećih interventnih kardiologa u svijetu, izveo je u prijedorskoj bolnici “Dr Mladen Stojanović” složene procedure kod dva pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima.
Kardiolog prijedorske bolnice Jovica Banović izjavio je Srni da su procedure bile uspješne i da se pacijenti osjećaju odlično, te da je bilo zadovoljstvo gledati čuvenog stručnjaka kako radi.

Banović je sa kolegom Vladimirom Đurićem prisustvovao zahvatu koji je radio japanski ljekar sa šefom Odjeljenja interventne kardiologije Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Sašom Lončarem.

Nakamura je rekao da je za 30 godina rada obavio oko 30.000 procedura prekutane koronarne intervencije suženih ili zapušenih krvnih sudova, od kojih je 10.000 veoma obimnih i sveobuhvatnih.

“Razlog zbog čega sam postao doktor i zbog čega obilazim čitav svijet je što sam bio jako tužan kada mi je, kao sedamnaestogodišnjaku, umrla baka. Svaki put kada radim ove procedure, razmišljam da ti pacijenti isto imaju svoje porodice, i iz tog razloga tehnike koje sam naučio od svog mentora u Japanu dijelim sa kolegama širom svijeta, prihvatam brojne pozive i posjećujem mnoge širom planete”, rekao je Nakamura.

On je dodao da je u prijedorsku bolnicu došao zbog prijateljstva sa Aleksandrom Lazarevićem, banjalučkim kardiologom, kao i prvi put kad je 2016. bio u Banjaluci.

Lazarević, koji je savjetnik generalnog direktora Univezitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci za međunarodnu saradnju, odnedavno istu tu dužnost, besplatno, obavlja i za rukovodstvo prijedorske bolnice, u želji da pomogne mladima, nakon što je prepoznao jedan entuzijazam ljekara i razumijevanje uprave.

“Republika Srpska ima oko 15 interventnih kardiologa. Japan ih ima 6.000, od kojih sedam ima titulu samuraja, a doktor Nakamura je samuraj broj jedan. On dolazi besplatno i donosi svoj materijal koji donira pacijentima. Danas su prvi put viđene žice koje kod nas još ne postoje”, istakao je Lazarević.

Prijedorski ljekari poručili su japanskom profesoru da će njegovo prisustvo ostaviti neizbrisiv trag u vremenu koje dolazi.

“Poručili smo mu da je naša angio-sala mlada, otvorena prije nepune dvije godine, da ovdje radi mladi kadar koji još uči i stiče znanja, te da smo željni svakog napretka i svakodnevno se trudimo da postanemo bolji nego što smo bili”, pojasnio je Banović.

Lončar je rekao da je vrijeme da se u Prijedoru krenu raditi sofisticiranije procedure, a da su danas tretirani pacijenti sa hroničnim totalnim okluzijama, odnosno dugoročno zatvorenim aterijama koje stvaraju bolove i aritmije pri naporu.

“Bila nam je čast da nam u goste dođe profesor Sunao Nakamura i da s nama podijeli znanje i tehnike. Postoji više vrsta različitih tehnika, ali ova istočnjačka je najjednostavnija, iako je riječ o kompleksnim slučajevima. Za te tehnike je potrebno vrijeme i bilo je dragocjeno da vidimo kako da što brže uradimo te kompleksne slučajeve”, naveo je Lončar.

Vršilac dužnosti direktora Bolnice “Dr Mladen Stojanović” Miroslav Bijelić zahvalio je Lazareviću što je prepoznao ovdašnje interventne kardiologe – Banovića i Đurića, kao i Lončaru što podiže rad prijedorske angio-sale na viši nivo.

“Zahvaljujem doktoru Nakamuri koji je izdvojio vrijeme da dođe i da da vjetar u leđa našim interventnim kardiolozima. Nadam da ćemo biti u prilici da budemo Bolnica koja će u narednom periodu okupljati veliki broj stručnjaka”, istakao je Bijelić. 

SRNA