Naslovnica ZABAVA Kultura „Srpski sokolovi Kozare“ održali treći godišnji koncert

„Srpski sokolovi Kozare“ održali treći godišnji koncert

Pozorište Prijedor bilo je premalo da primi sve koji su željeli svjedočiti jednom od najemotivnijih kulturnih događaja godine – godišnjem koncertu Etno društva „Srpski sokolovi Kozare“ Urije-Prijedor. Tražilo se mjesto više, a publika je od prvog do posljednjeg nastupa bila dio snažne priče o identitetu, tradiciji i ponosu.

Ovo nije bio samo koncert. Bila je to živa slika duše Potkozarja i Krajine. Na sceni se smjenjivala mladost i iskustvo, pjesma i igra, dok su izvorni napjevi i koreografije oživljavali duh predaka i podsjećali na bogatstvo srpskog folklora koji se generacijama brižno čuva.
Predsjednik društva Miljan Banović istakao je da je ovogodišnji koncert kruna predanog rada:

 Večeras smo našoj publici priredili cjelovečernji program u kojem je učestvovalo oko 160 izvođača, raspoređenih u pet ansambala i pet pjevačkih grupa, uz našu muzičku sekciju. Posebno smo ponosni na premijerne koreografije – “Kozara”, igre iz Pirota i “Igre iz Šumadije”, koje su naši mladi iznijeli na poseban način – rekao je Banović.

Publika je imala priliku da kroz raznovrstan program „proputuje“ folklornu mapu – od Republike Srpske i Srbije, pa sve do različitih krajeva nekadašnje Jugoslavije, ali je posebnu emociju izazvala upravo Kozara – simbol stradanja, ponosa i opstanka. Društvo koje postoji tek četiri godine iza sebe ima impresivne rezultate. Tokom prethodne godine ostvarili su čak 19 gostovanja van granica Republike Srpske, prešli su više od 20.000 kilometara i učestvovali na brojnim festivalima i takmičenjima izvornog pjevanja, gdje su se takmičili sa desetinama najboljih grupa iz regiona.

Posebnu težinu njihovom radu daje i saradnja sa institucijama Republike Srbije.

Članovi društva imali su čast da na Badnji dan nastupe kod Aleksandra Vučića, dok su Tucindan proveli sa patrijarhom Porfirije – što predstavlja jedno od najvećih priznanja za njihov trud i posvećenost.

Tokom večeri uručene su i povelje i zahvalnice svima koji podržavaju rad društva, čime je dodatno naglašena zajednička snaga očuvanja tradicije.
Godišnji koncert „Srpskih sokolova Kozare“ još jednom je potvrdio da izvorno stvaralaštvo srpskog naroda Potkozarja i Krajine nije samo naslijeđe prošlosti – već snažna, živa emocija koja okuplja generacije i s ponosom se prenosi dalje.
Pokrovitelj manifestacije bio je Grad Prijedor.

infoprijedor.ba

Exit mobile version